13.00-13.30 Cemalnur Sargut ve Prof. Dr. Bruce Lawrence Takdim
13.30-14.15 Bruce Lawrence: “Biyografi, Hafıza ve Lisan: 17. Yüzyılda Kuzey Hindistan’da Kadiriyye”

Programa katılım serbesttir.

Tarih: 03 Nisan 2018 SALI

Saat 13.00-15.00

Yer: Üsküdar Üniversitesi Nermin Tarhan Konferans Salonu, Merkez Yerleşke A Blok

Haluk Türksoy Sk. No:14 Altunizade/Üsküdar İSTANBUL

Duke Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bruce Lawrence, Tasavvuf ve Dinler Tarihi dersini vermek üzere Nisan ayında Üsküdar Üniversitesine geliyor. Alanında önemli çalışmalara imza atan Lawrence, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Yüksek Lisans Programı kapsamında üç hafta boyunca 33 saat ders verecek.

Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Elif Erhan, açılacak dersin, sunulacak içeriğin yanı sıra, yüksek lisans öğrencilerine birincil kaynaklara aşinalık, yöntem ve içerik açısından örnek uygulamaları öğrenme imkânı vereceğini ve diğer üniversitelerde kayıtlı lisansüstü öğrencilerin de dersi almak konusunda müracaat edebileceklerini ifade etti. Ayrıca dersleri takip etmek isteyen tüm ilgililere de uzaktan eğitim şeklinde kayıt yaptırma imkanı sunuluyor.

Yale Üniversitesinde Dinler Tarihi üzerine doktora yapmış olan Prof. Dr. Bruce Lawrence, özellikle Güney Asya ve Orta Doğu bölgelerinde Müslümanların kurduğu medeniyetleri kültürel ve dinî açıdan araştırdı. Ayrıca Asya’daki Hinduizm, Budizm, Sihizm ve Caynizm gibi diğer dinler üzerinde de çalışmalar yaptı. Sömürgecilik ve sonrası dönemde Batı – Doğu ilişkilerini göz önünde tutan eserleriyle ön plâna çıkan Lawrence, yakın zamanda “Kur’ân: Bir Biyografi ve Allah Kimdir?” isimli kitabıyla Batı’daki Müslüman düşmanlığına karşı Müslümanlığın doğru anlaşılması için önemli çalışmalarda bulundu.

Prof. Dr. Bruce Lawrence Tasavvuf ve Dinler Tarihi dersinin yanı sıra halka açık olarak düzenlenecek konferanslarda konuya ilgi duyanlarla bir araya gelecek. Prof. Dr. Bruce Lawrence, 3 Nisan’da “Biyografi, Hafıza ve Lisan: 17. Yüzyılda Kuzey Hindistan’da Kādiriyye”, 11 Nisan’da “Tasavvufun Tercümesi—Berzah Mantığının Anlaşılması” ve 18 Nisan’da “Tasavvuf Çalışmaları ve Uygulanması: Yakınsama veya Uzaklaşma?” başlıklı konferanslar verecek.

Detaylı bilgi: http://tasavvuf.uskudar.edu.tr

***Etkinlik Nefes Yayınevi A.Ş. tarafından Canlı olarak yayınlanacaktır.

CANLI YAYIN